Aragon Krallığı

Aşağa gitmek

Aragon Krallığı Empty Aragon Krallığı

Mesaj tarafından Admin Bir Salı Ekim 02, 2007 9:29 pm

Aragon Krallığı,

11. ve 15. yüzyıllar arasında bugünkü İspanya’nın kuzeydoğusunda varolmuş devlet.

Aragon Krallığı Katalonya ve Valencia’nın yanı sıra, Fransızların yaşadığı çeşitli bölgeler ile Akdeniz’in karşı kıyısındaki çeşitli toprakları da (Balear Adaları, Sicilya, Napoli ve Sardinya) içine alıyordu.1035′te III. Sancho, küçük bir Pirene yurdu olan Aragon’u bağımsız bir krallık haline getirerek, üçüncü oğlu I. Ramiro’ya bıraktı.Ramiro, bu dağlık bölgeye doğudaki Sobrarbe ve Ribagorza’yı da kattı.

Aragon Krallığı 559pxcastilla1210hq6

12. yüzyılın sonlarında Müslüman Araplardan geri alınan topraklar üzerinden büyüdü.1118′de Araplardan alınan Zaragoza başkent yapıldı.1140′ta Aragon ile Katalonya’nın birleşmesi, daha çok Katalanlara yaradı.

Katalanlar, kendilerini Kastilya’ya karşı savunmanın mali ve askeri sorumluluğunu, büyük ölçüde Aragon bölgesinde yaşayanlara düştüğünü bildikleri için, ticarete ve denizlerde yayılmaya yöneldiler.15. yüzyıla gelindiğinde, Aragonlu soylular, tüccar Katalanların gücünü dengeleyebilmek için Kastilya ile birleşmeyi yeğlemeye başlamışlardı.İki krallık 1479′da birleşti, ama Aragon parlamentosu ile öteki yönetsel kurumlar, anayasal haklar 18. yüzyıl başlarında V. Felipe tarafından feshedilene değin özerkliğini korudu.
Eski Aragon Krallığı’nın sınırları 1833′e değin yönetsel bir bütün olarak varlığını sürdürdü ve o tarihte, bugünkü üç ayrı ile (Aragona, Katalonya ve Valencia) bölündü

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 134
Kayıt tarihi : 30/09/07

Kullanıcı profilini gör http://fatihkaratas.4umer.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz