Ruslar'a Karşı Ayaklanmalar ve Ayaklanmaların Sınıflandırılm

Aşağa gitmek

Ruslar'a Karşı Ayaklanmalar ve Ayaklanmaların Sınıflandırılm Empty Ruslar'a Karşı Ayaklanmalar ve Ayaklanmaların Sınıflandırılm

Mesaj tarafından Sultan'ül Azam Bir C.tesi Ekim 06, 2007 3:33 pm

Ayaklanmaları iki ayrı grupta incelemek mümkündür. Bunlardan birincisi 1732-1917 seneleri arasındaki evre, ikincisi ise 1917 yılından başlayarak 1990'lara kadar uzanan dönemdir. İki dönem arasında farklılıklar ve benzerlikler bulunmaktadır. Farklılıklar daha çok olayların seyri ile atmosferin değişik olmasına bağlanabilmektedir. Benzerlikler ise ulaşılacak hedefler konusundadır.

Birinci devredeki ayaklanmaların içinde Sırım Batır, Sultan Karatay, Arın Gazi, İsatay Tayman ve Mahambet, Kenasarı ile Sıddık Töre ve 1916 Ayaklanması gösterilebilir. İkinci dönemde ise 1930 ve 1986 ayaklanmalarını göstermek mümkündür. Bunların yanında bu ayaklanmalara bağlı olan diğer bazı isyanlar da bulunmaktadır.

Bu ayaklanmaların sebebi aslında Rusya'nın baskısına karşı koymaya dayanmaktadır. Bu bakımdan ayaklanmalardan herhangi birinin Rusya veya Sovyetler Birliği döneminde olması Rusya'nın elde etmek istediği netice bakımından hiçbir şeyi değiştirmemektedir. Çünkü, elde edilmek istenen şey her ikisinde de Rusya'nın hakimiyetinde suskun ve boyun eğmiş bir Kazakistan'ın yaratılmasıdır. Bu bakımdan Rusya'nın hakimiyeti döneminde Kazakistan hakkında plânlar yapan Rus çarlarının düşünceleriyle. Sovyet rejiminin işbaşına gelmesinden sonra onların yerine geçen liderlerin düşünceleri arasında fark bulunmamaktadır. Bu noktadaki farklılık uygulanan metodların değişmesinde görülebilirdi. Ancak, yöneticilerin hep aynı meseleler üzerinde yoğunlaşmaları dolayısıyla baskı rnetodları da fazla bir değişiklik göstermeden tarihî süreç içinde uygulanmıştır.

Sultan'ül Azam

Mesaj Sayısı : 12
Yaş : 32
Kayıt tarihi : 04/10/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz